Klimatyzatory Łódź znajdują zastosowanie w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza jest zbyt wysoka, dlatego poszukujemy komfortu cieplnego. To rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród członków rodziny, ale także wśród pracowników fizycznych i biurowych.
Dla kogo odpowiedni jest klimatyzator? Jakie czynniki wpływają na temperaturę w pomieszczeniu? Jakie typy klimatyzatorów możemy wyróżnić? Jak dobrać odpowiednią moc klimatyzatora? Dlaczego naprawa klimatyzacji jest tak ważna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższych artykułach, do lektury których zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Dla kogo odpowiedni jest klimatyzator?
Niektóre nieruchomości znajdują się w miejscu, w którym możemy określić optymalne warunki wewnętrzne nawet przy stosunkowo wysokich temperaturach zewnętrznych. Niestety są też domy, w których upał nie znosimy. W środku jest gorąco i duszno, co jest ogromnym problemem i utrudnia podstawową funkcjonalność. Istnieje wiele czynników, które mogą spowodować przegrzanie domu. Więc zanim zdecydujemy się na zakup klimatyzatora, powinniśmy najpierw zastanowić się, co powoduje tę sytuację. Jeśli uda nam się go znaleźć, usuńmy w miarę możliwości przyczynę naszego rozdrażnienia. Dopiero wtedy warto rozważyć zainstalowanie innowacyjnego rozwiązania gwarantującego komfort cieplny naszych mieszkań.
Jakie czynniki wpływają na temperaturę w pomieszczeniu?
Istnieje wiele czynników, które mogą spowodować, że temperatura w mieszkaniu w okresie letnim będzie wyższa od średniej. Jednym z najczęstszych powodów są oczywiście przeszklone ściany, duże okna czy drzwi tarasowe. Zapewniają one zadowalające ogrzewanie zimą, ale zimą mogą powodować wiele problemów. Wiąże się to bezpośrednio z faktem, że mieszkanie znacznie się nagrzewa. Jeśli więc decydujemy się na zastosowanie ponadprzeciętnego szkła, zawsze powinniśmy brać pod uwagę ekran zaciemniający. Warto również wspomnieć, że zastosowanie rolet, markiz i żaluzji świetnie wpływa na zmniejszenie poboru ciepła od słońca. Pomieszczenie na poddaszu jest bardziej podatne na przegrzanie – jest to strefa buforowa odpowiedzialna za zatrzymanie części ciepła słonecznego. Oczywiście okna fasadowe pochłaniają mniej ciepła słonecznego niż świetliki. Jeśli izolacja ścian zewnętrznych jest dobrze wykonana, możemy być niemal pewni, że ciepło nie rozproszy się zimą, a latem nie będzie wsiąkało. W ten sposób zmniejszymy ryzyko przegrzania. Budynki szkieletowe są szczególnie podatne na zmiany temperatury – charakteryzują się niską masą ścian, dzięki czemu temperatura wewnętrzna może zmieniać się dynamicznie. Im niższe pomieszczenie, tym wyższa temperatura.
Jakie typy klimatyzatorów możemy wyróżnić?
Klimatyzatory przenośne są bardzo popularne i uważane za najtańsze rozwiązanie. Ich największą zaletą jest to, że można je przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego. Pracują jednak głośno, więc chłodzenie pomieszczenia nie jest zbyt dobre. Jeśli chodzi o klimatyzatory typu split, jest to prawdopodobnie najlepsze dostępne obecnie rozwiązanie. Składają się z dwóch części, warstwa zewnętrzna służy do odprowadzania ciepła z budynku, a warstwa wewnętrzna służy do obniżania temperatury. Klimatyzatory typu Split pozwalają na regulację temperatury w wielu pomieszczeniach jednocześnie, dlatego konsumenci chętnie je kupują.
Jak dobrać odpowiednią moc klimatyzatora?
W celu obliczenia mocy potrzebnej do chłodzenia klimatyzatorów stosuje się specjalne programy komputerowe, które są dostępne dla sprzedawców takiego sprzętu. Możemy jednak spróbować samodzielnie dobrać moc klimatyzatora. Przyjmuje się, że na powierzchnię do 1 metra kwadratowego potrzeba 0,1 kW mocy. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Pomieszczenie o powierzchni 20 metrów kwadratowych będzie wymagało urządzenia o mocy 2 kW.
Dlaczego naprawa klimatyzacji jest tak ważna?
Przede wszystkim powinniśmy zdać sobie sprawę, że czysta klimatyzacja to gwarancja naszego zdrowia fizycznego. Bardzo ważna jest regularna konserwacja tego typu urządzeń, która zwiększy wydajność klimatyzatora, jednocześnie podnosząc poziom komfortu w pomieszczeniu. Jeśli klimatyzator jest zatkany, wszelkie zabrudzenia mogą dostać się do środka, a my będziemy go później wdychać. Okazuje się jednak, że zatkane klimatyzatory to także strata dla naszych portfeli – nieefektywność może prowadzić do zwiększonego zużycia energii elektrycznej i wyższych rachunków.