Wiązary kratowe – solidne i tanie więźby dachowe są rodzajem dachowej więźby, która staje się coraz bardziej popularna. Ich wykonanie jest niezwykle proste, a cała konstrukcja jest lekka i łatwa w montażu. Mogą być stosowane do każdego typu dachu.
Czym są wiązary kratowe?
Wiązary kratowe są prefabrykowaną więźbą dachową. Nazywa się je również kratownicami, dźwigarami, a rzadziej bindrami. Są wytwarzane z desek, złączonych za pomocą stalowych, kolczastych płytek. Ich cechą charakterystyczną jest sztywność, dzięki czemu nie wymagają stosowania pośrednich podpór. Zazwyczaj są gęsto rozstawiane, bo od 40 do 60 cm. Wiązary kratowe mogą mieć różnorodne formy: kratownice, które przeznaczone są na nieużytkowe i niskie strychy, czy też belki kratowe, które bez problemu zastąpią krokwie z większym przekrojem, pozwalającym swobodnie zaaranżować przestrzeń poddasza, nie stosując żadnych dodatkowych podpór. Główną zaletą wiązarów kratowych jest fakt, iż mogą być wykorzystywane na niemal wszystkich złożonych dachach o różnych kątach nachylenia oraz rozpiętości.
Zastosowanie wiązarów kratowych
Wiązary kratowe są najczęściej wybierane do domów z poddaszem nieużytkowym i dachem dwuspadowym. W takich obiektach nie ma komplikacji w wykonaniu, nawet w cięższych przypadkach, np. gdy przenikają się dachy. Wtedy można skorzystać z efektownej i łatwej metody, czyli kosza farmerskiego. Wiązary kratowe są wybierane również do domów z dachami czterospadowymi i wielopołaciowymi. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z większymi kosztami, w dużej mierze za robociznę. Takie dachy wymagają wykonania kilku do kilkunastu typów kratownic, przy czym naroża trzeba zrobić tradycyjnie. W niektórych przypadkach wiązary kratowe są wybierane do budynków z poddaszem użytkowym. Zdarza się to dość rzadko, ponieważ właściciele murowanych domów nieczęsto decydują się na posiadanie stropu drewnianego. Ponadto, gdy klatka schodowa jest szeroka, pojawiają się komplikacje konstrukcyjne.
Zalety zastosowania wiązarów kratowych w budynku
Wybór wiązarów kratowych ma wiele zalet:
-
Ich montaż jest bardzo łatwy, dzięki czemu nie trzeba szukać zaawansowanej grupy pracowników budowlanych.
- To najtańsze rozwiązanie na wykonanie nośnej konstrukcji dachu i stropu.
- Istnieje możliwość zakupu gotowych wiązarów kratowych. Niektórzy producenci oferują również wykonanie projektu indywidualnego.
- Są one oparte na zewnętrznych ścianach, przez co nie ma potrzeby stawiania nośnych ścian wewnętrznych. Pozwala to na podział przestrzeni według własnego uznania oraz zmiany funkcjonalnego układu.
- Wybór tego rozwiązania pozwala sporo zaoszczędzić, ponieważ na wykończenie stropu i termiczną izolację zużywa się o wiele mniej materiału, niż w przypadku ocieplania dachowej połaci.
- Decydując się na wiązary kratowe, możemy bez problemu zainstalować w domu rekuperator, centralę grzewczą, a nawet poprowadzić grzewcze kanały.
Zaoszczędź, wybierając wiązary kratowe
Wybierając wiązary kratowe można liczyć na spore oszczędności, a to niezwykle ważne w trakcie budowy. Jeśli zależy nam na obcięciu kosztów, warto zdecydować się na dach dwuspadowy. Na wydatki związane z więźbą kratową ma wpływ również skomplikowanie dachu. Jeśli jest on bardzo złożony, trzeba liczyć się z wyższą ceną. Wynika to z trudności przygotowania wiązarów o różnych kształtach. Należy pamiętać jednak, że wiązary są niezwykle lekkie, a także proste w montażu i wykonaniu, dzięki czemu sporo zaoszczędzimy na robociźnie. W przypadku skomplikowanych typów dachu praca może trwać około tygodnia, natomiast proste konstrukcje są zakładane nawet w przeciągu jednego dnia. Dobrym pomysłem na obcięcie kosztów jest zatrudnienie firmy, która wytwarza i montuje wiązary kratowe.
Zobacz również:
Wiązary kratowe wykonane z drewna
Wiązary wykonywane są z różnych materiałów m.in. ze stali. Najpopularniejsze są jednak te, uzyskane z drewna. Wynika to głównie z chęci zaoszczędzenia, uniwersalności tego surowca, a także pewności co do niego, gdyż jest najpopularniejszym materiałem, wykorzystywanym do więźby dachowej. Najważniejsze jest odpowiednie wysuszenie drewna, które nie może mieć stopnia wilgotności wyższego niż 18%. Dzięki temu procesowi mamy pewność, że nasz materiał będzie odporny na działanie pleśni, insektów oraz grzybów. Ponadto, należy pamiętać, że surowiec musi cechować się wytrzymałością na ściskanie i rozciąganie. Drewniane wiązary kratowe są zwykle wykonywane ze świerkowej i sosnowej tarcicy o wysokim standardzie. Dodatkowo są one impregnowane w celu zabezpieczenia przed biologicznymi czynnikami, a także wzmocnienia ochrony przed pożarem.
Wykorzystanie wiązarów kratowych w przemyśle i budownictwie mieszkaniowym
Dzisiejszy rynek jest tak zaawansowany, że producenci wiązarów kratowych są w stanie wykonać swoje produkty pod niemal każdego z inwestorów. Wiązary kratowe są najczęściej wybierane do budownictwa mieszkaniowego, głównie do konstrukcji z dachem dwuspadowym i poddaszem nieużytkowym. Ponadto, wykorzystując odpowiednią konstrukcję, jest możliwość uzyskania użytkowego poddasza. Na wiązary kratowe decydują się także właściciele obiektów usługowych, rolniczych, sportowych i przemysłowych. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które pozwala na porządne wykończenie w niskich kosztach.