Projektowanie wnętrz – na własną rękę czy z pomocą specjalisty? Jak przy każdym rozważaniu, znajdujemy tutaj argumenty „za” i „przeciw”. Współcześnie coraz więcej ludzi dochodzi do wniosku, że urządzenie mieszkania, budynku, biura czy nawet wnętrza auta to nie lada wyzwanie, gdyż wpływa ono na ogólny charakter projektowanej przestrzeni oraz na atmosferę w niej panującą, a także na samopoczucie przebywających tam ludzi. Na przykład – posiadając budynek użyteczności publicznej, wynajęcie projektanta wnętrz niemal gwarantuje popularność obiektu oraz powodzenie interesu w nim prowadzonego.
Zatem co zyskamy a co ryzykujemy zatrudniając do urządzenia swojego lokum designera oferującego fachowe projektowanie wnętrz?
Po pierwsze, a niesamowicie ważne, pozyskujemy dużą oszczędność czasu. Mając na głowie multum swoich codziennych obowiązków, dodanie sobie jeszcze jednego – stworzenie koncepcji wnętrza, może być bardzo trudne i rozciągać się w czasie. Osoba, która ma za zadanie jedynie to, poradzi sobie z tym o wiele sprawniej i szybciej. Poza tym, chcący samemu zaprojektować wnętrze, nie zrobimy tego z pewnością tak dobrze, jak osoba specjalnie do tego wykwalifikowana. Nie rozchodzi się tu o kwestię gustu czy „smaku” – a raczej o umiejętności pracy z komputerem, umiejętność dostosowania proporcji do danej przestrzeni czy też najzwyklejszej cierpliwości – nie mając jej wystarczająco dużo żaden projekty wykończenia wnętrza nie będzie wystarczalny i zaspokajający wszystkie potrzeby pomysłodawcy. Nawet architekt z bogatym doświadczeniem poświęca na jeden projekt nieraz i kilka miesięcy – projektując wnętrze na własną rękę może to zająć nawet lata.
Projektowana przestrzeń powinna być funkcjonalna, często aby ją zobaczyć przed jej wykonaniem, tworzone są wizualizacje komputerowe, dobierane są odpowiednie materiały oraz przygotowywane wytyczne dla wykonawców. Ciężej będzie bazować na takiej wiedzy bez pomocy architekta oferującego projektowanie wnętrz.
Ponadto, działając samodzielnie, nie mamy dostępu do tylu nowych pomysłów i designerskich nowości, do których mają dojście wykwalifikowane w specjalizacji „projektowanie wnętrz” osoby. Nie zatrudniając ich, pozbawiamy siebie wielu możliwości. Owszem, kiedy mamy już jasno sprecyzowane wizje co do urządzenia lokum, to sprawa wydaje się prostsza, jednakże nawet i wtedy designer na pewno podszepnie dodatkowe koncepcje, które dopasują się do wymyślonego przez klienta projektu, co uczyni go jeszcze bardziej oryginalnym i nowatorskim. Decydując się na jego pomoc warto więc być otwartym na jego rady i nie obstawać uparcie przy swoim punkcie widzenia, bo na pewno jego interwencja wyjdzie nam na dobre. Co za tym przemawia? Jego wieloletnie doświadczenie, wyczucie stylu oraz wiele zrealizowanych wcześniej projektów. Tylko on wie, jak przydatnie i praktycznie wykorzystać przestrzeń nie gubiąc jej walorów, a tuszując niedociągnięcia i mankamenty. Można być pewnym, że oddając swoje lokum w ręce absolwenta studiów architektury wnętrz, zostanie ono potraktowane w sposób indywidualny, co na pewno nie nie zawiedzie właściciela – a wręcz przeciwnie. W końcu zadowolenie klienta jest dla projektanta najlepszą zapłatą, a także satysfakcją motywującą go do stawania się jeszcze lepszym i bardziej wykwalifikowanym.
Zatrudnienie architekta wnętrz to niemały wydatek. Jednak mając go do dyspozycji, wbrew pozorom, oszczędzamy czasem niemałą sumę pieniężną. Te dwa fakty na pierwszy rzut oka wykluczają się, jednakże nie do końca. Urządzając mieszkanie czy biuro, czy jakikolwiek inny obiekt, nie znamy chociażby tylu firm oferujących meble, a także i możliwości niektórych mebli. Designer z pewnością pomoże dobrać takie, które tańszym kosztem uczynią lokum bardziej funkcjonalnym. A nasz portfel nie uszczupli się aż tak bardzo.
Jeśli jednak cena nie gra dla nas roli, i nie oszczędzając chcemy urządzić swoje pomieszczenia w jak najwyższej jakości, wedle najnowszych trendów, to wynajęcie architekta wnętrz jest rzeczą niemal obowiązkową. To właśnie on, obracając się wśród ludzi i firm o takim fachu, uczestnicząc w wielu spotkaniach o takiej tematyce, stale się dokształcając zapewni nam najlepszy poziom wyposażenia i urządzenia. Jego projekty mogą być nie tylko praktyczne ale też unikalne i godne prawdziwego artysty (którym nota bene sam projektant jest).
Co więcej, każdy z nas ma jakieś swoje utarte gusta, czasem niekoniecznie trafne. Pomoc architekta wnętrz, który chlubi się wyczuciem estetycznym i obiektywizmem oraz dużą wiedzą techniczną, zapewnią unikalny charakter miejsca w każdym pomieszczeniu, bez mowy o jakimkolwiek kiczu czy bezguściu.
Od niektórych osób można usłyszeć opinie, iż zatrudnienie architekta jest stratą czasu i pieniędzy albo kolejną modą. W większości przypadków zdanie takie głoszą ludzie, którzy nigdy nie mieli do czynienia tak z samym fachowcem o specjalności „projektowanie wnętrz”, jak i z samym kompleksowym urządzaniem pomieszczeń.
Podejmując projektowanie wnętrz samodzielnie narażamy się na ryzyko nie osiągnięcia zamierzonego efektu pomimo włożonego ogromu wkładu pieniędzy. W przypadku współpracy z architektem jest to wykluczone.