Co to znaczy półkolonie – wszyscy w swoich latach uczęszczaliśmy do szkoły podstawowej. Niektórzy z nas pamiętają również gimnazjum. Niejeden czytelnik lub czytelniczka tego artykułu bywał/a na półkoloniach organizowanych przez szkoły podstawowe. Dla niezorientowanych w sprawie odpowiemy sobie na pytanie o sam termin.
Czym są półkolonie i jakie atrakcje zapewniają one dzieciom w wieku szkolnym? Jakie korzyści ma z tego rodzic? Jakie środki zaradcze podejmują organizatorzy w czasie pandemii? Jeśli do tej pory nigdy nie spotkaliście się z półkoloniami i nie braliście w nich udziału, koniecznie przeczytajcie ten artykuł. Zyskacie świeże spojrzenie na korzyści wynikające z zapisu dziecka na szkolną półkolonię.
Jest czas na naukę i jest czas na zabawę
W ciągu roku szkolnego odbywają się obligatoryjnie zajęcia dydaktyczne dla dzieci i młodzieży szkolnej. W kalendarzu szkolnym są jednak przerwy w nauce. Ferie zimowe i letnie to czas wolny od zaglądania do książek, rozwiązywania zadań domowych i przygotowań do klasówek. Dzieci i młodzież ucząca się, w szczególności w mniejszych miejscowościach nie mają możliwości spędzenia czasu wolnego tak jak ich bogatsi rówieśnicy wyjeżdżający z rodzicami w Alpy czy do ekskluzywnych nadmorskich kurortów zagranicą. Z pomocą wychodzą jednak placówki oświatowe, do których uczęszczają nasze dzieci. Zarówno w okresie przerwy zimowej, jak i letniej organizują w szkołach tak zwane półkolonie. Czym one są? Półkolonie to zajęcia poza dydaktyczne nastawione na dzieci i młodzież w miejscu ich zamieszkania. Na brak ciekawych zajęć nie będą narzekać. Uczestnicy półkolonii biorą udział w ciekawych warsztatach artystycznych i zajęciach na świeżym powietrzu. Uprawiają sport i uczestniczą w wycieczkach prowadzonych przez swych opiekunów. Jeśli akurat braliście udział w dawnych czasach w takich półkoloniach, pamiętacie zapewne zajęcia z rysunku albo grę w badmintona. To świetna forma spędzania czasu wolnego, którego dzieci i młodzież szkolna na pewno mile będzie wspominać. Reasumując, półkolonie to zajęcia dla dzieci i młodzieży szkolnej organizowane w miejscu ich zamieszkania.
Plusy dla rodziców
Jak już wspomnieliśmy w powyższym akapicie, półkolonie zapewniają moc rozrywek naszym pociechom. Uczniowie biorący w nich udział nie nudzą się i czerpią niemałą frajdę z atrakcji organizowanych w ramach takich półkolonii. Z pewnością mile będą wspominać ten czas. Półkolonie to nie tylko gratka dla dzieci i młodzieży. Półkolonie to również niesamowite udogodnienie dla nas, rodziców. Wyobraźcie sobie, że pracujecie nad jakimś ważnym projektem w firmie i nie możecie wziąć urlopu, aby zostać z dziećmi. Nie wynajmiecie opiekunki do dziecka, bo przecież wiąże się to z kosztami. Dziadkowie i rodzina również nie ma na to czasu. Cóż począć? Naprzeciw wychodzą nam właśnie organizatorzy półkolonii, którzy oferują nam zaopiekowanie się naszymi pociechami, w czasie, w którym będziemy pracować. Dzięki takim eventom mamy pewność, że nasze pociechy nie zostaną bez należytej opieki i spędzą miło, aktywnie swój czas. Sama korzyść. Wyobraźmy sobie inną sytuację. Akurat cieszymy się urlopem i chcielibyśmy choć przez chwilę odsapnąć, zregenerować deficyt sił. Wokół dzieci jest mnóstwo roboty i stale musimy mieć na nie oko. W domu też będą się nudzić. W trakcie półkolonii spędzą mile czas, wykorzystują nadmiar energii, a wykwalifikowani opiekunowie będą mieć na nich oko. W czasie, gdy będą spędzać czas na łonie natury, albo uprawiać sport, my możemy postawić na takie spędzenie czasu, jakie lubimy. Odkurzenie pasji? Żaden problem, bo zyskujemy wolny czas na to. W razie jakichkolwiek kłopotów opiekunowie naszych pociech skontaktują się z nami telefonicznie. Takie podejście do sprawy wchodzi już w zakres bezpiecznej organizacji półkolonii. Jak się do tego podchodzi? O tym w poniższym akapicie.
Zachowanie zasad bezpieczeństwa a półkolonie
Wysyłając dzieci na półkolonie organizowane przez placówki oświatowe, zastanawiacie się nad poziomem bezpieczeństwa, jaki gwarantują organizatorzy. W końcu chcemy mieć stuprocentową pewność, że organizatorzy staną na wysokości zadania. Tym bardziej jest to dla nas ważne dzisiaj, w dobie pandemii wirusa Sars-CoV19 i jego rozmaitych mutacji. Kompletnie nie ma czym się zamartwiać drodzy rodzice. Otóż jak już wspomnieliśmy powyżej, w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych waszych pociech, opiekunowie są zobligowani do poinformowania was drogą telefoniczną o zaistniałej sytuacji. Wówczas w czasie 2 godzin od odebrania telefonu, musicie odebrać pociechy. Oczywiście to tylko wierzchołek góry lodowej. Form zabezpieczenia dzieci na terenie placówki jest więcej. Zacznijmy od elementów ochrony osobistej, którą dzieci muszą mieć na sobie. Chodzi o maseczki rzecz jasna. Dzieci podzielone są na grupy. Nie spędzają czasu wszyscy razem, co minimalizuje ryzyko potencjalnej transmisji wirusa. Organizator półkolonii jest również w kontakcie z sanepidem oraz lokalną komendą straży pożarnej, gdyby pojawiło się jakieś zagrożenie wewnątrz budynku. Takie półkolonie są zgłaszane w kuratorium oświaty, które informują o tym fakcie wspomniane instytucje. W budynku znajdują się również dozowniki z płynem antybakteryjnym, dzięki czemu ryzyko przenoszenia zarazków i samego wirusa jest dużo niższe. Na koniec warto dodać, iż dzieciaki są pod opieką wykwalifikowanych wychowawców z określonym stażem pracy z dziećmi. Tacy kierownicy wypoczynku i opiekunowie nie mogą być też osobami z przypadku. Wymogi formalne takich wydarzeń określają jasno zasady przydzielania opieki nad dziećmi i młodzieżą. W tym przypadku opiekunowie muszą być osobami nie karalnymi o kilkuletnim doświadczeniu zawodowym w dziedzinie pedagogiki.