Dyski SSD – prędkość zapisu danych ma znaczenie – bardzo wiele osób chcących posiadać szybko działający komputer skupia się na podzespołach takich jak płyta główna, procesor, karta graficzna czy pamięć RAM. Jest to niezwykle istotne, jednak mało kto pamięta o zasadzie, że komputer jest tak szybki, jak jego najwolniejszy element, a tak się składa, że wciąż wiele maszyn wyposażonych jest w powolne dyski starego typu.
Jak temu zaradzić?
Rozwiązanie jest jedno, w dodatku niezwykle proste dyski SSD. Czym one są? Jest to rodzaj dysków twardych które można uznać za zupełnie nową generację pamięci. Różnią się w bardzo dużym stopniu od swoich starszych braci. Podstawową różnicą, która rzuci się w oczy, są inne gabaryty. Dyski SSD są z reguły dużo mniejsze. Sprawia to, że do ich zainstalowania niepotrzebna jest nowa obudowa. Kolejną różnicą jest inny sposób działania, dawniej dyski działały z wykorzystaniem ruchomych elementów, sprawiało to, że miały liczne ograniczenia mechaniczne oraz były podatne na wstrząsy i uszkodzenia. Zostało to zniwelowane w przypadku urządzeń przenośnych jak karty SD oraz pendrive. Zasada dysku SSD jest tożsama z tą wykorzystywaną w takich właśnie przenośnych urządzeniach. Ze względu na zniwelowanie do 0 jakichkolwiek ruchomych części, znacznie wzrosła prędkość przesyłu danych, której aktualnie jedyną przeszkodą są ograniczenia technologiczne, nie zaś konstrukcyjne.
Kiedy się przyda
Podstawową kwestią, jaka będzie miała niebagatelne zyski z zainstalowania dysku SSD, jest prędkość uruchamiania systemu Windows. Wcześniej był to proces często czasochłonny, szczególnie w przypadku komputerów, które miały długą kolejkę programów do uruchomienia wraz z rozruchem systemu. Z tego względu proces ten mógł dłużyć się minutami. A jak wiadomo często w życiu są sytuacje, w których dostęp do danych zawartych na komputerze potrzebny jest bardzo szybko. Zastosowanie dysku SSD pozwoli w bardzo dużym stopniu skrócić czas oczekiwania na pełne uruchomienie się systemu. Jak bardzo skrócić? Przy odpowiednio szybkich podzespołach (i wcale nie chodzi tutaj o profesjonalny sprzęt z najwyższej półki) czas ten może wynieść zaledwie kilkanaście sekund. Jest to wynik kilkanaście razy lepszy niż przy wcześniej wykorzystywanych dyskach.
Doskonały do gier
Każdy, kto wykorzystuje komputer do gier, ma świadomość tego, jak dużą ilość pamięci są w stanie zajmować najnowsze tytuły. Ich wielkość czasami potrafi przewyższać 40 gb, co jeszcze kilka lat temu było wielkością wręcz kosmiczną. Jeżeli chcemy mieć duży zapas miejsca to warto zainwestować w dysk SSD 1TB lub 2 TB. Sprawia to, że podczas rozgrywki pojawia się potrzeba przesyłania olbrzymich ilości danych, zwykle w formie tekstur. Karta graficzna jest wyposażona we własną pamięć dedykowaną używaną właśnie po to, by radzić sobie z teksturami. Jednak skompresowane pliki, które je zawierają, muszą zostać na swój sposób „pobrane” z dysku twardego, zresztą nie tylko one, a dużo innych niezbędnych informacji. Powolny dysk starego typu powodował w takich sytuacjach bardzo duże opóźnienie. Nawet w sytuacji, kiedy wykorzystywana była bardzo szybko karta graficzna z niezwykle wydajnym procesorem i dużą ilością pamięci RAM. Powolny dysk nie umożliwiał wykorzystania ich pełnego potencjały. Z tego powodu wydajność w grach spadała w bardzo dużym stopniu. Rozwiązaniem tego problemu również są dyski SSD.
Inwestycja w USB
Posiadając na swoim komputerze dysk SSD, warto zadbać o USB 3.0 lub nowsze. Dlaczego? Ze względu na niesamowicie dużą przepustowość dysku możliwe jest zapisywanie oraz odczytywanie na nim danych z ogromną prędkością. Jednak w sytuacji, w której należy zgrać plik z dysku lub na dysk pojawia się problem w postaci powolnego złącza. Właśnie dlatego w przypadku wymiany przestarzałych dysków na SSD powinno zainwestować się także w zmianę portów USB na wydajniejsze. Umożliwi to sprawne przegrywanie plików z kosmiczną wręcz szybkością.
Mały pobór mocy
Brak ruchomych elementów w dużym stopniu zmniejsza pobór mocy dysku. Z tego powodu można wykorzystać do zasilania komputera zasilacz o mniejszej mocy. Warto jednak w takiej sytuacji, zamiast przeznaczać pieniądze na nowy słabszy zasilacz, wykorzystać je na zakup dodatkowego dysku SSD, dzięki temu można zdobyć więcej powierzchni dyskowej przy takim samem poborze mocy.
Ograniczenia
Podstawowym ograniczeniem dysków SSD jest ich cena, ale są one co raz tańsze. Ze względu na fakt, iż w porównaniu z innymi rozwiązaniami jest to względnie młoda technologia, ceny dysków SSD są wciąż wysokie. Koszt modelu ze średniej półki o pojemności 200-250 gb odpowiada cenie modelu dysku starego typu o pojemności 1000-1200 gb. W czasach bardzo dużego zapotrzebowania na miejsce na dysku jest to bardzo duża różnica. Warto zastanowić się więc nad rozwiązaniem, które zakładało by posiadanie dwóch dysków. Modelu starego typu o dużej powierzchni dyskowej, gdzie przechowywane byłyby mało znaczące i rzadko potrzebne dane oraz dysku SSD, na którym zainstalowany byłby system oraz wszystkie istotne programy i gry. W taki sposób można uzyskać szybko działający komputer, bez kompleksowej zmiany wszystkich dysków twardych za jednym zamachem.