Ile trzeba pieniędzy by otworzyć lombard – aktualnie duża część osób zastanawia się jaki jest dobry pomysł na biznes. Jedni swe zainteresowania kierują w stronę handlu internetowego, inni natomiast inwestują w nieruchomości. Wszystkie te pomysły mają swoje plusy i minusy, jednak wyjątkowo ciekawy wydaje się pomysł własnego lombardu. W obecnych czasach, gdy przyszłość jest niejasna, a dużą część osób traci pracę, własny lombard może być bardzo dochodowym biznesem.
Czym jest lombard?
Dla tych, którzy nie wiedzą jest to miejsce gdzie można otrzymać pożyczkę pod zastaw. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że w wypadku gdy bank nie chce udzielić nam kredytu czy pożyczki możemy skorzystać z usług lombardu. Dość duże grono osób ma obecnie problem z udowodnieniem bankowi swoich stałych dochodów, lub są oni notowani w BIK-u. Dla przykładu, gdybyśmy potrzebowali uzyskać pożyczkę w wysokości 5 tys. złotych, jednak bank nie zamierza pożyczyć nam tych pieniędzy. Udajmy się w tym wypadku do lombardu zastawiają pożyczkę jakimś dobrem czy towarem. Otrzymamy tam do ręki pieniądze, jeżeli uda się nam w terminie spłacić kwotę pożyczki to telewizor wróci do nas. Jeżeli nie, staje się on własnością lombardu. To jednak nie wszystko, ponieważ praktycznie każdy lombard skupuje wszelkie przedmioty. Mogą to być smartfony, rowery czy komputery a nawet wartościową biżuterię czy kruszce w postaci złota czy srebra.
Ile kapitału na otwarcie lombardu?
Jednym z głównych założeń na jakie powinien sobie odpowiedzieć przyszły biznesmen, jest to gdzie ma być zlokalizowany jego lombard. Jak powszechnie wiadomo kluczowa jest tutaj lokalizacja. Lokale w centrum dużych miast różnią się zasadniczo wysokością czynszu względem lokali zlokalizowanych na uboczach czy w małych miejscowościach. Co więcej lombardu z zasady zlokalizowane są w biedniejszych dzielnicach, gdzie mieszkańcy zdecydowanie chętnie oddadzą część swojego majątku w zamian za gotówkę, niż ma to miejsce w przypadku zamożniejszych obywateli. Powinniśmy przyjąć, że miesięczny koszt wynajmu lokalu o powierzchni 50m2 wynosi około 5 tysięcy złotych. Dodatkowo potrzeba na początku dość często dokonać remontu, oraz wyposażyć lokal w potrzebne na start akcesoria (meble, monitoring, kraty w oknach itd.). Możemy tutaj szacować początkowy koszt na około 10 tys. złotych.
Do innych kosztów należy tutaj zaliczyć:
- Ochronę lokalu (około 500-1000 zł miesięcznie)
- Opłacenie pracowników (pełen koszt około 4000 zł/os.)
- Reklama w lokalnych mediach (2000 do 3000 zł/os.)
- Kwota do udzielania pożyczek (mniej więcej 5 tysięcy zł.)
Na bazie tych obliczeń stwierdzić można, że początkowy kapitał do zainwestowania powinien wynosić minimum 10 tysięcy złotych. Oczywiście lepiej jest gdy dysponujemy nieco większą kwotą, ponieważ powinna ona przewidywać niespodziewane wydatki. Oczywiście sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku gdy jesteśmy w stanie nabyć lokal bez wspomagania się kredytem czy korzystania z najmu. Jest to bowiem najwyższy miesięczny wydatek, wpływający w dużym stopniu na symulację kosztów. Jednym z dobrych rozwiązań na początku prowadzenia działalności jest zatrudnienie się w lombardzie samemu. Dzięki temu nie tylko będziemy w stanie ciąć koszty, ale również zyskamy niezbędne doświadczenie. Dodatkowo będziemy w stanie wdrożyć wszelkie usprawnienia na bazie własnych doświadczeń.
Jakie zagrożenia płyną z prowadzenia lombardu?
Prowadzenie lombardu jest jednym z bardziej dochodowych biznesów, jednak nie jest on pozbawiony ryzyka. Przede wszystkim jednym z głównych zagrożeń jest brak umiejętności wyceny zastawianych przedmiotów. Błędna ocena sprzętu czy biżuterii zastawianej w lombardzie może mieć kluczowy i krytyczny wpływ na finanse firmy. Innym zagrożeniem są dość częste napady rabunkowe oraz włamania. Jest to szczególnie widoczne w przypadku lokali mieszczących się w gorszych dzielnicach. Wiąże się to z tym, że lombardy z reguły są miejscami w których przechowuje się duże ilości zastawionego sprzętu oraz całkiem spore ilości gotówki.
Ile można zarobić?
Jak kształtują się miesięczne przychody lombardu? jest to oczywiście zależne od wielkości lokalu. W przypadku gdy lokal jest w stanie zastawić większą ilość sprzętu, oraz udziela krótkoterminowych pożyczek (do 30 dni) wartość zysku diametralnie rośnie. Szacuje się, że średniej wielkości lokal jest w stanie generować około 25 tysięcy obrotu miesięcznie. Składa się na to udzielanie pożyczek, odsprzedaż sprzętu czy zarabianie na sprzedaży metali szlachetnych i biżuterii. Kluczowymi umiejętnościami w tym biznesie wydają się być, szybkie podejmowanie decyzji, trafna ocena sprzętu oraz wysoka kultura osobista. Wszystko to powinno sprawić, że po czasie nasz lombard będzie rozpoznawalny nie tylko w okolicy, ale także zyska odpowiednią renomę. Wszystko wskazuje więc na to, że jest to dochodowy biznes. Po czasie, gdy jeden z punktów zacznie przynosić realne zyski, dobrym rozwiązaniem jest pomyślenie o poszerzeniu działalności o kolejne lokale. Może to być początek ekspansji w skali makro, której zwieńczeniem będzie utworzenie ogólnokrajowej sieci lombardów.