Jak legalnie zatrudnić pracownika z Ukrainy – bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się w dzisiejszych czasach pracownicy zza naszej wschodniej granicy. Chcesz ich legalnie zatrudnić? Masz bowiem braki kadrowe w Twojej firmie? W takim razie przekonaj się, jak możesz zgodnie z prawem zatrudnić osoby z Ukrainy do wykonywania rozmaitych prac.
Wybór dobrej agencji pracy
Twoim pierwszym krokiem jest wybór profesjonalnej agencji pracy. Z jednej strony takich właśnie podmiotów nie brakuje na terenie naszego kraju. Bez większego trudu można zatem dostrzec, że konkurencja jest coraz większa. Z drugiej strony nie wszystkie agencje pracy są tak naprawdę w 100% godne zaufania. Na co zatem musisz szczególnie zwracać swoją uwagę, by dokonać odpowiednich decyzji? Na pewno profesjonalna agencja pracy powinna być doświadczona. Możesz to sprawdzić na szereg sposobów. Choćby na stronie internetowej danego podmiotu, ale nie tylko. Wszak w internecie są dostępne – i dodatkowo darmowe – rejestry firm… Skupiaj się przede wszystkim na podmiotach, które są nie tylko doświadczone, ale mają także bardzo dobre recenzje.
Profesjonalna agencja pracy dba o to, by oferować takie osoby, które mają np. odpowiednie dokumenty, by legalnie przebywać na terenie naszego kraju. W tren sposób nie narobisz sobie żadnych kłopotów, jeśli będziesz chciał potem zatrudniać pracowników ze Wschodu (do swoich prywatnych firm). Na pewno liczy się także lokalizacja. Warto wybrać, m.in. dla swojego komfortu, podmioty, które znajdują się relatywnie niedaleko Twojego miejsca zamieszkania albo prowadzonej firmy. Wszak dzięki temu możesz zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy. Na co jeszcze zwracać uwagę w trakcie podejmowania finalnych decyzji? Na pewno na uniwersalność oferty. Dobra agencja pracy ma w swoich szeregach osoby nie tylko do wykonywania prac fizycznych. W końcu w naszym kraju jest coraz więcej Ukraińców, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, by realizować np. prace biurowe itd.
Rejestracja pracownika i podpisanie umowy
Wybrałeś już pracownika do Twojej firmy? W takim razie warto wspomnieć jeszcze o kilku formalnościach, które stoją przed Tobą. Na pewno trzeba udać się do odpowiedniego Urzędu Pracy. Po to, by zarejestrować daną osobę i złożyć dokumenty. Chodzi m.in. o oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy konkretnemu cudzoziemcowi. Nie można o tym zapominać. Dopiero kiedy urzędnik odnotuje to oświadczenie w ewidencji, dana osoba będzie mogła podjąć pracę – zgodnie z polskim prawem. Ile ma na to dni? Cały miesiąc. Taki dokument jest wystarczający, chociaż są pewne odstępstwa od reguły. Jeśli chcesz zatrudnić pracownika do prac sezonowych, to należy uzyskać dodatkowe zezwolenie. To nie wszystko. Jeśli w ciągu poprzedniego roku kalendarzowego dana osoba przepracowała w Polsce minimum 180 dni na bazie oświadczenia z Urzędu Pracy albo będzie u Ciebie pracowała dłużej niż przez pół roku (w ciągu kolejnych 12 miesięcy), to wówczas należy wybrać się do Urzędu Wojewódzkiego. Tam można dostać zezwolenie na pracę typu A. Na skutek tego cudzoziemiec będzie mógł wyrobić wizę roczną oraz swobodnie przyjechać do Polski w celu wykonywania konkretnej pracy. Jak zatem widać, okres zatrudnienia ma tutaj spore znaczenie. Jeśli masz co do tego jakieś wątpliwości, to warto np. skonsultować się z fachowcami, którzy na co dzień pracują w agencji pracy. Zawsze możesz też umówić się na konsultacje z prawnikami specjalizującymi się w tym dziale.
Co dzieje się w dalszej kolejności? Jeśli już wykonałeś wszystkie opisane kroki, to teraz możesz przystąpić do podpisania właściwej umowy. Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie zatrudniać nikogo na czarno. Takie praktyki są czasami stosowane, ale bardzo często wychodzą na jaw. Wówczas właściciel firmy może mieć spore kłopoty… Nie tylko prawne, ale tak samo wizerunkowe, co przy sporej konkurencji ma duże znaczenie (w aspekcie dalszego działania w danej branży). Okazuje się, że możesz podpisać z pracownikami z Ukrainy rozmaite formy umowy. Jakie konkretnie? Nie tylko chodzi o umowę zlecenie, ale także o umowę o pracę. Co jest tutaj istotne? Forma umowy musi być dokładnie taka sama, co wskazana wcześniej w urzędzie. Następnie trzeba zgłosić pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Powinieneś to zrobić (albo wyznaczona przez Ciebie do tego osoba) w ciągu siedmiu dniu.
O czym jeszcze pamiętać?
Dobry pracodawca nie powinien zostawiać swoich ludzi bez pomocy. Szczególnie w takiej właśnie sytuacji. Ukraińcy w pierwszych dniach nie do końca dobrze się odnajdują w Polsce. Kłopoty z aklimatyzacją są normalne. Dlatego tym bardziej warto otoczyć opieką swoich pracowników. Chodzi m.in. o pomoc w zameldowaniu i wybraniu odpowiedniego mieszkania (najlepiej, by nieruchomość znajdowała się blisko miejsca pracy). Co jeszcze jest ważne? Pomoc np. w wyborze odpowiedniego lekarza rodzinnego. Warto także zatroszczyć się, by Twoi pracownicy założyli konta w banku. Dobro wraca – jeśli Ty otoczysz opieką swoich pracowników, to oni na pewno odwdzięczą się odpowiednim zaangażowaniem w czasie wykonywania powierzonych im zadań.