Jak możemy pomóc pracownikom ze Wschodu? Jak możemy pomóc pracownikom ze Wschodu, by żyło im się jeszcze wygodniej i bezpieczniej w Polsce? To trudne pytanie i nie od razu można otrzymać na nie odpowiedź. Na nasz specyficzny stosunek do Ukraińców wpływa wiele czynników, na czele z historią. A przecież była ona niełatwa i bardzo dramatyczna. Mimo że temat zbrodni Wołyńskich został już nagłośniony wszędzie, gdzie tylko się dało, powstały liczne publikacje, ostatecznego rozliczenia sprawców oraz uznania ukraińskich ataków za ludobójstwo nie widać.
To wszystko sprawia, że do Ukraińców na naszych terenach podchodzimy bardzo nieufnie. Wrogość jakby została przez tamte dramatyczne wydarzenia wpisane w nasze relacje. Czy kiedykolwiek ulegną one jakieś zmianie? Pewnie tak, ale wtedy musiałoby dojść do wybaczenia, a na to się – zwłaszcza na arenie politycznej – nie zanosi. Za napływających do nas pracowników ukraińskich musimy jednak dbać, ponieważ ich działania na naszym rynku pracy są ważne i istotne dla rozwoju polskiej gospodarki, tak jak i działania Polaków na Zachodzie. Dlaczego tak wielu ludziom trudno jest w tym momencie zauważyć pewną analogię? Zachód tylko dla nas, a pracownicy ze Wschodu to gorszy sort? Coś się komuś chyba pomyliło!
Pomoc dla pracowników może przybierać różne formy!
Jeśli Polakom zależy na tym, aby pracownicy ze Wschodu w ich kraju czuli się bezpiecznie i dobrze, w pierwszej kolejności trzeba rozważyć tworzenie i udostępnianie tanich kwater mieszkalnych, skąd zatrudnieni mieliby blisko do pracy. Spora liczba mieszkańców Wschodu pracuje najczęściej w zakładach produkcyjnych, fabrykach i wszędzie tam, gdzie liczy się praca zespołowa. Najlepiej by było, gdyby kwatery pracownicze mieściły się tuż obok miejsca pracy, ale nie zawsze jest to możliwe. Odległość z miejsca pracy do miejsca zamieszkania nie może być zbyt duża, ponieważ to zawsze utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nie można tracić godzinę jazdy w jedną stronę tylko po to, aby dojechać do pracy. Człowiek musi nie tylko pracować, ale także odpoczywać i poświęcać czas rodzinie i najbliższym.
Tanie mieszkania pod wynajem dla Ukraińców w Polsce?
To nie jest wcale taki głupi pomysł. Wiedzą o tym już wszyscy samorządowcy z gmin, gdzie odnotowuje się spore napływy wschodnich sąsiadów. Dzięki chęciom obu stron oraz właściwemu gospodarowaniu budżetem można zorganizować całkiem wygodne i praktyczne kwatery dla pracowników z Ukrainy, a także innych państw położonych za wschodnią granicą. Dobrym pomysłem z pewnością będzie zagospodarowanie wszelkich pustostanów oraz opuszczonych lokali, których – o dziwo – w większych i mniejszych miejscowościach nie brakuje. Oczywiście, zanim przyjmiemy gości ze Wschodu, mieszkania muszą zostać odpowiednio wyremontowane, odświeżone, aby można było w nich mieszkać komfortowo i wygodnie. Za wynajem mieszkań dla pracowników z zewnątrz odpowiadać mogą władze samorządowe na spółkę z lokalnymi inwestorami. Współcześni pracownicy ze Wschodu wcale nie wymagają mieszkania w wielkich komnatach, ważne jest jednak, aby warunki mieszkaniowe dla nich pozwoliły zapewnić choć minimum tego, czego do pozytywnego życia potrzebuje każdy człowiek, bez względu na narodowość.
Pomoc w nauce języka oraz codziennym odnalezieniu się
Jest także bardzo ważna. Na szczęście, w językach polskim i ukraińskim jest dużo podobieństw, także generalnie można się naszego języka nauczyć stosunkowo szybko. Nie można też zapominać o tym, że w Polsce dość prężnie funkcjonuje Związek Mniejszości Ukraińskiej, dzięki czemu pracownicy z Ukrainy zawsze są w stanie pomagać sobie nawzajem i wytyczać szlaki dla zupełnych nowicjuszy, próbujących odnaleźć się w Polsce. Codzienne odnalezienie się w zupełnie obcym miejscu, nieznanym i dalekim od rodzinnego domu zawsze na początku wydaje się trudne. Dlatego, zauważając na ulicy kogoś, kto porusza się z wielkim plecakiem i mówi z charakterystycznym akcentem, lepiej zapytać czy czegoś mu potrzeba i dokąd zmierza, bo nic nie jest do końca pewne. Przecież my możemy kiedyś potrzebować podobnej pomocy, wyjeżdżając za chlebem do obcego kraju.
Współpraca polsko – ukraińska
Szacuje się, że w najbliższych latach do Polski emigrować będzie coraz więcej obywateli Ukrainy. Pracownicy z Ukrainy doceniani są w najróżniejszych sektorach pracowniczych. Bez nich bardzo kulałaby branża produkcyjna oraz wszelkie zawody polegające na fizycznym działaniu w terenie. Młode dziewczyny przybywające do Polski najczęściej zaczynają od posady pokojówki pokojowej, albo opiekunki do dzieci. Są lubiane za swoją skrupulatność i dokładność w wykonywaniu obowiązków. Ci z pracowników, którzy dobrze znają nie tylko polski, ale także angielski lub każdy inny język europejski, mają szansę na zahaczenie się w profesjach postrzeganych jako ciekawsze i lepiej płatne od wszystkich pozostałych. Marzeniem wielu obywateli pracujących w Polsce jest praca w biurach, na ważnych stanowiskach, ale na takie kariery liczyć mogą najbardziej wykwalifikowani i wykształceni pracownicy ze Wschodu. Jedno jest pewne, jeśli człowiek chce po prostu pracować, to trzeba zwyczajnie dać mu szansę!