Jak wybrać dobrego adwokata?

Jak wybrać dobrego adwokata? Niezależnie od tego, czy szukasz pomocy w napisaniu testamentu czy chcesz kupić lub sprzedać nieruchomość albo zamierzasz się rozwieść, musisz wybrać dobrego adwokata. Warto kierować się kilkoma wskazówkami, aby decyzja była prostsza.

Uczciwy adwokat

Jak wybrać dobrego adwokata?
Jak wybrać dobrego adwokata?

Wielu adwokatów oferuje pierwszą bezpłatną konsultację. Warto skorzystać z takiej opcji. Możemy na niej sprawdzić, czy prawnik jest uczciwy i chętny do współpracy. Dzięki instynktowi, niektóre osoby mogą ocenić po kilkuminutowej rozmowie osobowość i charakter drugiej osoby. Jeśli jednak nie mamy takiej zdolności, warto zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych zachowań. Na przykład zwracajmy uwagę na to, czy adwokat patrzy nam prosto w oczy, kiedy z nami rozmawia. Zwykle osoby, które nie utrzymują kontaktu wzrokowego, nie mówią prawdy. Zapytajmy też, jakie sprawy prowadził w przeszłości. Poprośmy również prawnika o to, jak wstępnie ocenia nasze szanse na wygranie sprawy. Jeśli adwokat jest nadmiernie optymistyczny i nie mówi o żadnym ryzyku lub pomniejsza koszty, związane z naszą sprawą, prawdopodobnie nie jest uczciwy. Pamiętajmy, że każda sprawa, niezależnie od jej charakteru, wiąże się z wadami i zagrożeniami. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o wyborze prawnika, zastanówmy się, czy czujemy się bezpiecznie w jego towarzystwie. Pomyślmy też o tym, czy sprawia wrażenie uczciwego. W końcu nie ma nic gorszego niż długo tocząca się sprawa i nieuczciwy prawnik po naszej stronie. Dobry adwokat powinien mieć też nieskazitelną reputację.

Dokładny i elastyczny adwokat

Wstępne spotkanie i rozmowa z adwokatem może nam pomóc ustalić, czy jest on skoncentrowany na szczegółach i będzie odpowiednio reagował na nasze potrzeby. Ponownie, warto, abyśmy kierowali się intuicją. Zapytajmy prawnika, czy można do niego dzwonić z różnymi pytaniami, odnośnie sprawy, aby rozwiać wątpliwości. Jeśli adwokat nie zgadza się z naszym pomysłem, może to oznaczać późniejsze problemy z przekazywaniem myśli i uzyskiwaniem odpowiedzi na nasze pytania. Powinniśmy też zapytać, czy będziemy otrzymywać okresowe informacje o stanie sprawy na piśmie lub telefonicznie. Czy adwokat będzie główną osobą, z którą możemy się kontaktować czy też będziemy musieli rozmawiać z jego podwładnym? Nie ma bowiem nic gorszego, niż adwokat, który nie odpowie bezpośrednio na nasze pytania lub nie usłyszy naszych obaw. Musimy wybrać prawnika, który jest komunikatywny.

Zobacz również:

Nasz budżet

Przy wyborze prawnika, musimy też wcześniej sprawdzić, jaki budżet możemy przeznaczyć na jego usługi. Mając to na uwadze, powinniśmy na pierwszej konsultacji zapytać, z jakimi kosztami możemy się liczyć. Ponadto postarajmy się, by prawnik wstępnie oszacował koszty postępowania sądowego. Pamiętajmy, by zrobił to na piśmie, zapobiegnie to przykrym niespodziankom. Jaka jest uczciwa cena usług? Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Większość adwokatów, którzy chcą uniknąć nieporozumień z klientami, będzie nalegać, aby umowa została podpisana przez obie strony na samym początku. Jeśli nasz adwokat tego nie robi, sami postarajmy się o to, aby została sporządzona umowa, najlepiej na papierze firmowym, z podaniem prawdopodobnych i maksymalnych opłat.

Adwokat z doświadczeniem

Chociaż ważne jest posiadanie adwokata, któremu możemy zaufać, równie ważne jest, aby miał on odpowiednie doświadczenie w dziedzinie prawa, związanej z naszą sprawą. Zwróćmy też uwagę na wielkość kancelarii. Zaletą może być wybranie małej kancelarii.W większości przypadków otrzymujemy wtedy szybko spersonalizowaną ofertę. Ponadto, prawnik reprezentujący nas w sądzie, prawdopodobnie będzie miał dużo czasu, aby poświęcić się naszej sprawie. Taka sytuacja występuje natomiast rzadko w dużych kancelariach. Prawnicy mają bardzo dużo różnych spraw i mogą mieć wiele innych obowiązków. To może odciągnąć ich uwagę od naszej sprawy. Jednak wybór dużej kancelarii ma też zalety. Duże kancelarie cieszą się większym szacunkiem. Ponadto mają większe zasoby w zakresie pieniędzy i pracowników, aby zbadać dokładnie Twoją sprawę i opracować właściwą strategię. aWarto więc rozważyć zalety i wady zarówno małej, jak i dużej kancelarii. Podejmijmy ostateczną decyzję, zanim podpiszemy umowę.

POCZYTAJ:

Zidentyfikujmy swój problem prawny i skorzystajmy z pomocy specjalisty

Ważnym krokiem w znalezieniu dobrego adwokata jest zrozumienie naszego problemu. Pamiętajmy, że prawo ma wiele różnych specjalności i sub-specjalności. Dlatego musimy wcześniej ustalić, który prawnik pomoże nam najlepiej w rozwiązaniu naszego problemu. W tej początkowej fazie skonsultujmy się z ogólnym prawnikiem lub innym zaufanym doradcą biznesowym, np. księgowym. Wybierzmy specjalistę, który pomoże nam rozwiązać problem. Obecnie prawnicy są wyspecjalizowani tak, jak lekarze. Specjalista zapozna się z najnowszymi osiągnięciami i niuansami prawnymi, mającymi zastosowanie do naszego problemu, nie obciążając nas dodatkowymi kosztami. Ta najbardziej aktualna wiedza jest potrzebna, ponieważ różnica pomiędzy wygraną a przegraną może być marginalna. Nie zignorujmy tego kroku.