Jak wygląda kremacja zwierząt? Psy i koty to nasi przyjaciele, traktowani przez wiele osób jako pełnoprawni członkowie rodziny. Tym bardziej bolesnym przeżyciem jest śmierć pupila. Oprócz przeżycia żałoby konieczna jest także organizacja pochówku. Obecnie mamy coraz więcej możliwości w tej dziedzinie; jedną z nich jest także skorzystanie z usług krematoriów dla zwierząt i pochowanie lub rozsypanie prochów zwierzęcia w wybranym miejscu.
Kremacja zwierząt i pochówek a prawo
Po śmierci pupila należy koniecznie pamiętać, że nie możemy pochować go np. w lesie lub w ogrodzie – jest to niezgodne z polskim prawem. Nie oznacza to jednak, że nie mamy możliwości organizacji godnego pochówku naszego przyjaciela.
Doskonałym rozwiązaniem jest zwrócenie się do krematorium dla zwierząt. Firmy tego rodzaju zajmują się humanitarną i profesjonalną kremacją psów, kotów oraz innych zwierząt domowych. Usługi są kompleksowe – po zakończeniu całego procesu prochy zostają starannie zebrane i umieszczone w specjalnej urnie, a następnie pochowane na cmentarzu dla zwierząt lub wydane właścicielowi.
Zobacz również:
- kremacja zwierząt cena stargard
- kremacja kota cena szczecin
- krematorium dla zwierząt koszty w kołobrzegu
Krematorium dla zwierząt – rodzaje usług
Kremacja kota, psa lub innego zwierzęcia może być wykonana na dwa sposoby. Pierwszy to kremacja zbiorowa – w tym przypadku spopielone zostają zwłoki kilku zwierząt na raz. Prochy zostaną umieszczone w jednej urnie, a następnie pochowane we wspólnej mogile. W tym przypadku oczywiście niemożliwe jest wydanie właścicielowi urny z prochami. Istnieje również możliwość przeprowadzenia kremacji indywidualnej – w takim przypadku możliwe jest odebranie prochów zwierzęcia. Z tego powodu większość osób decyduje się na taką opcję.
Kremacja zwierząt – jak wygląda ten proces?
Tym, co szczególnie przemawia za skorzystaniem z usług krematorium dla zwierząt jest zyskiwana w ten sposób pewność, że wszelkie obowiązki wobec zwierzęcia zostały należycie wypełnione. Sam proces kremacji jest kilkuetapowy i składa się z szeregu czynności.
Pierwszym krokiem jest dostarczenie zwłok zwierzęcia do krematorium. Można to zrobić samodzielnie, lub skorzystać z usługi firmy, która może odebrać ciało zwierzęcia z miejsca, w którym się ono dotąd znajduje (zarówno z domu, jak i z kliniki weterynaryjnej). Następnie właściciel zwierzęcia dokonuje wyboru rodzaju kremacji, tj. czy ma być ona indywidualna, czy zbiorowa. Samo spopielanie zwłok trwa zazwyczaj około 2-3 godzin; warto wspomnieć, że właściciel może uczestniczyć w tym procesie, jeżeli tylko tego chce i potrzebuje. Po zakończeniu procesu kremacji, prochy zwierzęcia zostają umieszczone w urnie.
Warto wspomnieć, że obecnie nowoczesne krematoria dla zwierząt często organizują nie tylko kremację, ale i całą ceremonię pożegnania pupili. Po jej zakończeniu, urna z prochami zostaje pochowana na specjalnym cmentarzu dla zwierząt lub wydana właścicielowi.
Wybór urny
Wiele krematoriów oferuje szeroki wybór urn przeznaczonych na prochy zwierzęcia. Mogą mieć one różne wielkości, kolory i kształty, co pozwoli na wybór takiej, która zdaniem właściciela najlepiej pasuje do jego pupila. Możliwe jest także zamówienie urny np. z odciskiem łapy zwierzaka lub jego zdjęciem. Co ważne, urna na prochy zwierzaka nie musi być droga – ceny bywają bardzo przystępne, a zarazem takie modele również prezentują się elegancko i umożliwiają godny pochówek nawet przy bardzo ograniczonych środkach.
Pochówek zwierzęcia
Coraz większą popularnością cieszą się specjalne cmentarze dla zwierząt. Znajdują się one już w prawie każdym dużym mieście. Cmentarze tego rodzaju najczęściej dzielone są na sektory, w których chowane są zwierzęta poszczególnych gatunków. Obecnie można spotkać nie tylko sektory dla psów czy kotów, ale i dla gryzoni, gadów i pozostałych zwierząt domowych. Właściciele zwierzęcia mogą nie tylko brać udział w uroczystości pogrzebowej, ale również odwiedzić jego grób w dowolnym wybranym przez siebie momencie. Obecnie możliwe jest także ustawienie specjalnej tablicy nagrobnej z wygrawerowanym np. imieniem i wiekiem przyjaciela.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pozostałe po kremacji prochy zwierzęcia według obowiązujących przepisów prawa nie są odpadem. To sprawia, że właściciel może zabrać prochy ze sobą i rozsypać je w wybranym miejscu, np. w ogrodzie. Możliwe jest także przechowywanie urny z prochami w domu.
Koszt kremacji zwierząt
Koszty kremacji zwierzęcia mogą być zróżnicowane – szczególnie zależą one od wagi pupila oraz rodzaju procesu, na który się zdecydujemy. Jeżeli kremacji ma zostać poddane mniejsze zwierzę, koszt zazwyczaj oscyluje w przedziale 700 – 1000 zł. W przypadku zwierząt o większej wadze, będzie on oczywiście wyższy, i może wynieść ponad 1000 zł.
Krematorium dla zwierząt jest wyjątkowym miejscem, które umożliwia nie tylko godne pożegnanie się z przyjacielem, ale i uczy szacunku do śmierci zwierząt. Szczególne znaczenie ma to dla osób samotnych, których jedynymi towarzyszami były zwierzęta, lub tych, które były szczególnie blisko związane ze swoimi pupilami. Dzięki krematoriom oraz cmentarzom dla zwierząt mogą oni odwiedzać zwierzę tak często, jak tego potrzebują.