Jaki powinien być ochroniarz – fizyczna ochrona mienia i osób jest profesją, w której z pewnością nie każdy może się odnaleźć. Wbrew pozorom znalezienie dobrego ochroniarza jest bardzo trudne. Nie chodzi tutaj tylko o niezbędne licencje, ale również o pożądane cechy charakteru. Jaki powinien być dobry ochroniarz? Odpowiadamy.
Czujność i spostrzegawczość
Ochroniarz, bez względu na to, czy zajmuje się dozorem mienia, czy też ochroną osobistą, musi być spostrzegawczy. Jest to praca, która wymaga maksymalnego skupienia. Ochroniarze, aby zachować czujność, powinni być przez cały czas na posterunku. Niedopuszczalne są rozmowy, przeglądanie telefonu czy załatwianie własnych spraw w godzinach pracy. Dlaczego czujność jest tak ważna w przypadku ochroniarza? Ponieważ złodzieje czy przestępcy zwykle atakują znienacka. Owszem, w przypadku drobnych kradzieży sklepowych złodzieja możemy namierzyć gołym okiem. Niemniej jednak w przypadku ataku nożownika na grupę osób bawiących się na imprezie jest już o wiele trudniej wyczuć złe intencje. Ochroniarz musi zwracać uwagę na zachowania atypowe. Osoby, które mają coś na sumieniu, często są nerwowe, poszukują możliwości ucieczki. Zarówno ochrona fizyczna obiektów, jak i osób wymaga maksymalnej uwagi ze strony pracownika ochrony. Nawet małe przeoczenie może źle się skończyć.
Umiejętność pracy z ludźmi
Wiele osób błędnie uważa, że pracownicy ochrony przez cały czas swojej pracy po prostu obserwują, co dzieje się dookoła. Tymczasem okazuje się, że muszą oni przede wszystkim umieć współpracować z ludźmi, ponieważ na tym w znacznej części opiera się ich praca. Dotyczy to na przykład ochroniarzy pracujących na większych imprezach. Ochroną eventu zwykle zajmuje się więcej, niż jedna osoba. Ochroniarze muszą umieć ze sobą współpracować, aby zapewnić uczestnikom jak najwyższy poziom ochrony. Dotyczy to również ochrony imprez masowych, przy których zawsze jest zatrudniana większa liczba ochroniarzy. Niemniej jednak nawet ochroniarz sklepowy musi mieć podejście do ludzi. Przede wszystkim nie może zachowywać się tak, jak gdyby podejrzewał kogoś o popełnienie przestępstwa. Wścibski ochroniarz może nawet doprowadzić do tego, że klient nie będzie chciał ponownie odwiedzać sklepu. Osoba pracująca w ochronie powinna cechować się spokojnym, lecz stanowczym podejściem do kogoś, kto jest podejrzany o popełnienie przestępstwa, na przykład o kradzież. Nie możemy nikogo oskarżać – zrobi to dopiero policja po zebraniu odpowiednich dowodów. Nie możemy również postępować agresywnie ani używać siły. Jedynie w uzasadnionych przypadkach jest to możliwe.
Elastyczne podejście do pracy
Pracownik ochrony powinien być stosunkowo elastyczny. Chodzi o to, że ochroniarze często pracują wieczorami i w nocy. Ich doba pracownicza może trwać znacznie dłużej, niż 8 godzin. Dotyczy to głównie ochrony osobistej vip oraz ochrony imprez różnego typu. Nierzadko ochroniarze pracują po 12 i więcej godzin. Kandydat na pracownika agencji ochrony osób i mienia musi być na to gotowy. Z powodu większej elastyczności w pracy, na stanowisku ochroniarza lepiej odnajdują się ludzie młodzi. Zwykle nie przeszkadza im praca zmianowa ani nienormowany czas pracy. Pamiętajmy jednak, że wiek nie ma aż takiego znaczenia. Ważne są przede wszystkim chęci i predyspozycje. Może bowiem okazać się, że lepiej przygotowany do pracy w ochronie będzie emeryt, niż osoba po szkole średniej.
Przygotowanie merytoryczne
Większość osób uważa, że ochroniarz nie musi posiadać żadnego przygotowania do pracy. Owszem, jeśli posiada broń, to wcześniej musiał przejść odpowiednie kursy. Niemniej jednak zadaniem ochroniarza jest obserwacja i reagowanie, a do tego, teoretycznie, nie musimy mieć większego przygotowania. Tymczasem przez lata wypracowano pewne ogólne procedury postępowania, które powinien znać każdy ochroniarz. Oczywiście każda firma modyfikuje je według własnych możliwości oraz potrzeb. Niemniej jednak każdy ochroniarz musi wiedzieć, jak postąpić w danej sytuacji. Co ważne, musi również posiadać wiedzę dotyczącą jego praw oraz tego, czego absolutnie nie wolno mu robić. Wbrew pozorom taką wiedzę posiadają głównie wykwalifikowani ochroniarze po kursach. Teoretycznie taki kurs powinien zapewnić pracodawca. Tymczasem okazuje się, że w większości przypadków ochroniarze szkoleni są jedynie z obowiązujących procedur.
Kto może być ochroniarzem?
Wiele agencji ochrony nie stawia żadnych szczególnych wymagań swoim pracownikom. Większości z nas wydaje się przez to, że ochroniarzem może zostać dosłownie każdy. Tymczasem jest to praca jedynie dla osób, które cechują się spostrzegawczością oraz zwracają uwagę na detale. Co więcej, kandydaci na ochroniarza muszą chcieć pracować z ludźmi. Gotowość do pracy zmianowej to również pożądana cecha. Niestety, jak na owe wymagania, stawki ochroniarzy są często niezwykle niskie. Oczywiście wykwalifikowany pracownik ochrony może zarobić całkiem sporo. Problem pojawia się jednak w kontekście pracowników niższego szczebla, bez większych kwalifikacji zawodowych.