Rusztowania

Rusztowania to jeden z elementów, który ma szczególne znaczenie podczas remontów na dużej wysokości. W związku z tym powinniśmy zadbać o wysokie bezpieczeństwo struktury. Wybór nie należy do najłatwiejszych – należy bowiem zwracać uwagę na wiele czynników, które mogą mieć większe bądź mniejsze znaczenie.

Jakie aspekty mają znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo rusztowania? Dlaczego określenie swoich wymagań jest tak istotne? Czy ważne jest określenie wysokości, na jakiej będziemy pracować? Jakie rodzaje połączeń rusztowania możemy wyróżnić? Jaka szerokość pomostów uznawana jest za optymalną? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, zatem gorąco zapraszamy do jego przeczytania.

Jakie aspekty mają znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo rusztowania?

Nie ma wątpliwości, że rusztowania są jednym z najdroższych elementów wyposażenia, w które inwestujemy przed rozpoczęciem prac remontowych. Ale jest to oczywiście w pełni zrozumiałe, bowiem bezpieczeństwo zależne jest od wielu czynników, jak chociażby materiały. Umożliwia to stworzenie niezawodnych, trwałych i bezpiecznych konstrukcji rusztowań, a to oczywiście kosztuje. Zawsze zalecamy zakup rusztowania, które spełnia wszystkie europejskie wymogi bezpieczeństwa. Jako ciekawostkę należy jednak podkreślić jeden istotny aspekt- kluczowe jest również to, aby przeszkolić się w zakresie bezpiecznego użytkowania produktu. W rzeczywistości możemy rozważyć niektóre z kursów szkoleniowych w zakresie bezpieczeństwa.

Dlaczego określenie swoich wymagań jest tak istotne? 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że określenie swoich wymagań w zakresie tego dlaczego potrzebujemy rusztowania i do czego jest ono potrzebne, pomoże nam znaleźć odpowiedni typ rusztowania dla naszych wymagań. Budowa, tynkowanie i krycie dachów to zróżnicowane czynności i dla każdego z tych rodzajów prac dostępnych jest wiele opcji rusztowań. Ważne jest również, aby wybrać rusztowanie, które jest wystarczająco wytrzymałe, aby utrzymać nie tylko Twój ciężar, ale także ciężar wszystkich pomocników i sprzętu, który możemy mieć ze sobą. Co więcej, musimy również rozważyć, czy nasza praca wymaga przenoszenia rusztowania z jednego miejsca na drugie, czy też będziemy mogli korzystać z rusztowania stałego przez jakiś czas.

Czy ważne jest określenie wysokości, na jakiej będziemy pracować?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wybór rusztowania powinien być zależny od tego, na jakiej wysokości będą wykonywane poszczególne czynności. Przed wyborem odpowiedniego produktu należy zatem w sposób szczególny skupić się na wymiarach- dzięki temu możemy ocenić, które rusztowanie zapewni nam wysokość roboczą, której potrzebujemy. Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że większość wypadków jest spowodowana błędem użytkownika, a nie wadami fabrycznymi wybranych egzemplarzy. Właśnie dlatego ważne jest, aby upewnić się, że wybieramy rusztowanie o odpowiedniej wysokości, aby zapobiec przeciążeniu i potencjalnemu upadkowi z wysokości.

Jakie rodzaje połączeń rusztowania możemy wyróżnić?

Poszczególne elementy składowe rusztowania mogą podzielić się na trzy rodzaje. Pierwszym z nich są połączenia zapadkowe. Doskonale sprawdzają się w przypadku szybkiego montażu. Należy jednak mieć świadomość tego, że nie są one gwarancją wysokiej sztywności połączenia, co warto mieć na uwadze. Alternatywnym rozwiązaniem są połączenia klinowe, które charakteryzują się ogromną sztywnością. Niestety czas ich montażu jest nie tylko dłuższy, ale również cały proces wymaga od nas większej ilości pracy. Niezbędne są zróżnicowane narzędzia dodatkowe. Ostatnim typem są połączenia zaciskowe. Charakteryzują się tym, że są stosunkowo łatwe w poziomowaniu. Nie zmienia to jednak faktu, że wymagają dość dużej ilości czasu podczas składania, co warto mieć na uwadze.

Jaka szerokość pomostów uznawana jest za optymalną?

Rusztowania
Rusztowania

Jest jeszcze jedna kwestia, która powinna przykuć naszą uwagę. Mowa o optymalnej szerokości pomostów. Niewiele mówi się o tym, że odgrywają ogromną rolę podczas prac elewacyjnych. Jeśli są one odpowiednio szerokie, wówczas użytkownicy mogą mieć pewność co do bezpieczeństwa, jak również wygody. Nie zmienia to jednak faktu, że możliwe jest przechowywanie prefabrykatów na zróżnicowanych wysokościach. Takie pomosty w zdecydowanej większości przypadków mają około 70 cm.

Jako ciekawostkę warto jednak przytoczyć, że spotykane są również węższe egzemplarze, które wynoszą około 60 cm. Spełniają one swoją rolę, niestety korzystanie z nich może okazać się nieco mniej komfortowe. Dlatego też jeśli zależy nam nie tylko na ponadprzeciętnej wygodzie, ale również na szerokich możliwościach w zakresie przechowywania sprzętu, to warto zainwestować w elewacyjne rusztowanie. Wyróżnia się ono zwiększonym maksymalnym obciążeniem, a także pomostami, których szerokość wynosi nawet 110 cm. Jak zatem można zauważyć, wybór optymalnego pomostu nie jest łatwe. Przed zakupem należy skupić się na kilku czynnikach i dopiero na tej podstawie podjąć optymalną decyzję.