Myśląc o własnym biznesie coraz więcej osób ukierunkowuj swoje zainteresowania w stronę transportu, a zwłaszcza w stronę transportu busami. Ze względu na wysoką cenę busów młodzi przedsiębiorcy decydują się na wynajem busów. Jest to dobry pomysł na samodzielne rozpoczęcie działalności transportowej. Po wpisaniu frazy „wynajem busów” w przeglądarkę zostajemy zasypani ofertami wynajmu.
Większość firm ma w swojej ofercie, co najmniej kilka rodzajów busów. Młody przedsiębiorca, który chce zająć się transportem na poważnie powinien dokładnie poznać modele oferowane przez osobę, która zajmuje się wynajmem busów. Oczywiście to nie wszystko, co potrzebne jest do otworzenia firmy transportowej. Musimy jeszcze załatwić sporo spraw w urzędach, znaleźć chętnych kierowców oraz pozyskać zleceniodawców. Jeżeli już przy zleceniach jesteśmy warto przemyśleć kwestię rozmiarów wynajmowanego busa. Mianowicie, spośród szerokiego wachlarza rodzajów oraz marek aut musimy wybrać czy ma być to bus 5 osobowy czy 9 osobowy, czy ma być to bus typu kontener czy plandeka. Oczywiście wychodząc naprzeciw klientowi wynajmujący powinien przedstawić katalog dostępnych aut oraz cennik.
Wynajem busów stał się na tyle popularny, że poniekąd przebił biznesy transportowe pod względem dochodów. Spowodowało to zalanie rynku bardzo dużą liczbą ogłoszeń o charakterze wynajmu, a w efekcie wzrost konkurencji dla wynajmujących.
Kolejną ważną kwestią dla osoby, która otwiera własną firmę transportową jest regulamin firmy wypożyczającej busa. Przeanalizujmy jeden z regulaminów, który udało mi się znaleźć w internecie. Punkt pierwszy informuje nas, że firma wynajmuje busa w stanie dobrym, bez wad natomiast wszelkie usterki klient jest zobowiązany zgłaszać w momencie odbioru. Warto o tym pamiętać nawet nie znając regulaminu, ponieważ pomoże to nam uniknąć dodatkowych kosztów, którymi możemy zostać obarczeni. Punkt drugi i trzeci to informacja, do czego jesteśmy zobowiązani, mianowicie musimy zwrócić pojazd do firmy w takim stanie, w jakim go wynajmowaliśmy, razem z dokumentami oraz wyposażeniem. Jeżeli chcemy przedłużyć wynajem busa zobligowani jesteśmy do poinformowania wynajmującego o zaistniałym fakcie najpóźniej na 12 godzin przed zakończeniem pierwotnego okresu wynajmu.
Polecamy uwadze:
Ostatni punkt regulaminu to informacja, iż pojazd ubezpieczony jest w zakresie AC i OC zgodnie z zasadami obowiązującymi na terenie RP. W umowie, jaką musimy podpisać nim dostaniemy kluczyki do ręki czytamy „klient wynajmujący pojazd zobowiązany jest do” jest to kolejna ważna kwestia, którą przeanalizujemy. Podpunkt pierwszy przestrzeganie przepisów prawa- sprawa niemal tak oczywista jak to, że w dzień jest widno. Punkt drugi zobowiązuje nas do zapłaty na własny koszt mandatów lub innych kar wynikających ze złamania przez nas przepisów prawa. Punkt kolejny zabrania nam przewozić pasażerów w ilości większej niż ilość przewidziana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Zabrania nam się także pchać lub holować inne pojazdy. Nie wolno nam także wwozić lub wywozić z obszaru celnego dóbr, które zabraniają przepisy prawa. Kolejny oczywisty punkt to zakaz prowadzenie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Zabrania nam się także brać udział w rajdach, wyścigach lub zawodach. Nie wolno przewozić środków żrących lub brudzących, a także ostrych przedmiotów, które mogłyby uszkodzić pojazd.
Ostatni punkt to zabrania się użytkowania pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem. Wynajem busów sztywno trzyma się litery prawa, ponieważ jeżeli osoba wynajmująca nie zabezpieczy się w formie umowy najmu wówczas ponosi całą odpowiedzialność za czyny kierowcy. Jeżeli chcemy udostępnić pojazd osobie trzeciej musimy pamiętać, że wówczas ponosimy pełną odpowiedzialność za wypożyczony pojazd. Firma zastrzega sobie prawo do natychmiastowego odbioru samochodu, jeżeli nie będziemy stosować się do postanowień umowy. Jeżeli pozostawimy w wynajętym busie cokolwiek, wówczas firma nie ponosi odpowiedzialności za te przedmioty. W razie wypadku drogowego klient jest zobowiązany do uzyskania oświadczenia z danymi uczestników, zabezpieczenia pojazdu oraz natychmiastowego zawiadomienia policji. Jak widać wynajem busów jest w prawdziwe bardzo obarczony przepisami prawnymi, tak samo dla wynajmującego jak i najemcy, jednak w dzisiejszych czasach jest to praktycznie norma wśród osób, które prowadzą jakąkolwiek działalność. Wbrew powszechnej opinii osoby, które chcą otworzyć działalność transportową powinny zastanowić się nad zakupem tak owego busa. Po pierwsze, dlatego że jest to inwestycja, która prędzej czy później zwraca się, a dodatkowo unikniemy kosztów wynajmu. Ceny takich aut potrafią zaskoczyć, jednak pamiętajmy, że istnieje wiele możliwości dofinansowania etc. Na koniec chciałbym dodać, że bez względu na to czy zamierzamy wynajmować busa, czy też myślimy o zakupie własnego środka transportu musimy pamiętać o kwestiach prawnych oraz o coraz szybciej rozwijającej się konkurencji. Wynajem busów to świetny interes jednak czy na pewno warto? Nad tym pytaniem każdy musi zastanowić się osobiście i odpowiedź dopasować do własnych możliwości.